WordPress 5.4 zbliża się wielkimi krokami, a planowana jego aktualizacja zapowiedziana jest na ostatni dzień marca. Twórcy WordPress postawili sobie do końca roku cel dopieszczenia Gutenberga, który ostatnio zbiera mnóstwo negatywnych opinii.

Co nowego na pierwszy rzut oka? Przede wszystkim zmiany w blokach social media i jego przyciskach. Pojawią się nowe ikony w których będziemy mogli dodawać linki do profili społecznościowych. Do tej listy możemy dodać w końcu takie kanały jak: Amazon, Dropbox czy chociażby Skype.

Dostaniemy możliwość kolorowania części tekstu w menu Akapit. Wystarczy teraz zaznaczyć kawałek tekstu, wybrać kolor tekstu w panelu narzędzi, zaakceptować i gotowe.

Nowy WordPress 5.4 oferuje nam nowy typ gradientów liniowy oraz radialny. Dla gradientu liniowego można ustawić kąt, a także określić punkt początkowy i końcowy gradientu przesuwając kółkami na pasku. Wprowadzona zostanie możliwość ustawiania gradientu w przyciskach oraz będziemy mogli ustawić dwa przyciski obok siebie.

Nowe opcje w grupach i kolumnach. W bloku kolumny mamy możliwość ustawienia koloru tła i tekstu, który zostanie odziedziczony przez wszystkie bloki w nim zagnieżdżone. Podobne działanie będzie miał blok grupa w którym teraz dostaniemy możliwość ustawienia tekstu.

WordPress 5.4 da nam kontrole nad wielkością obrazków w swojej galerii. Teraz będziemy mogli wybrać rozmiar od miniaturki do pełnego rozmiaru. Dodatkowymi zmianami są:

-przewodnik

– nowy interfejs API

– pasek narzędzi zawsze na wierzchu w wersji mobilnej

– w przypadku obrazków obsługa przeciągnij i opuść

Zmian jest sporo a to tylko kilka naważniejszych z nich. Z niecierpliwością czekamy jeszcze te kilka dni by przetestować najnowszą wersje Wordpresa.

 

Share This