Zacznijmy może od tego czym jest SSL. Być może zauważyłeś, że w adresie coraz większej liczby stron widzisz https:// zamiast http:// i obok tego pojawia się zielona kłódka. Oznacza to, że abonent domeny korzysta z certyfikatu SSL, który umożliwia szyfrowanie strumienia informacji biegnącym między użytkownikiem strony internetowej a serwerem tej strony. Daje on gwarancję, że przesyłane dane są bezpieczne i poufne. Użytkownicy strony traktują zieloną kłódkę jako gwarancje bezpieczeństwa w efekcie dłużej przebywają na stronie, chętniej dokonują zakupów w sklepie i nie mają oporów w pozostawieniu w nim swoich prywatnych danych takich jak np. imię, nazwisko, numeru konta bankowego czy karty płatniczej. Poufne dane osobowe są bardzo dobrze zabezpieczone dla osób trzecich.

Główną zaletą szyfrowania jest oczywiście bezpieczeństwo danych użytkowników. Certyfikat SSL potwierdza tożsamość domeny, a w opinii wielu specjalistów od pozycjonowania stron jest uznawany za bardzo ważny czynnik brany pod uwagę przez wyszukiwarkę w kształtowaniu wyników wyszukiwania. Roboty wyszukiwarki Google indeksują swoją stronę, sprawdzając czy otwiera się ona pod bezpiecznym protokołem https wymagającego właśnie takie certyfikatu. Jeśli tak nie jest raczej nie masz co liczyć na wysoką pozycje w rankingach wyszukiwania Google, dlatego jak widzisz jest on koniecznym elementem.

Certyfikat SSL jest światowym symbolem bezpieczeństwa stron internetowych. Zwiększa wiarygodność firm i daje dodatkowy prestiż w oczach klientów. Daje możliwość zamieszczenia obok zielonej kłódki na pasku adresu strony nazwę firmy co wpływa na budowanie marki i jej rozpoznawalność. Strona internetowa, która takiego certyfikatu jednak nie posiada zostanie oznaczona w przeglądarce jako “niezabezpieczona” co może dodatkowo odstraszyć osoby wchodzące na nią.

Przejdźmy teraz do ceny, a więc ile tak naprawdę kosztuje SSL? Na rynku mamy mnóstwo certyfikatów do wyboru, każdy dostawca kusi nas zazwyczaj swoimi rozwiązaniami. Z pośród wielu opcji należy wybrać taką, która będzie dawała odpowiednie zabezpieczenie danych oraz będzie optymalna z punktu widzenia kosztów. W tym wypadku musimy zwócić szczególną uwagę na cenę w pierwszy rok SSL na stronie, gdyż może być ona kilkadziesiąt procent tańsza od kolejnego roku (przedłużenia).

 

 

Share This