Czy masz już plan B na wypadek utraty swoich danych na stronie? Jeżeli jeszcze nie właśnie taką możliwość daje ci backup systemu WordPressa. Archiwizacja polega na przeniesieniu oryginalnych danych w inne miejsce np w wyniku ataku hakerskiego. Przyda nam się również kiedy popełnimy jakiś błąd administratora i będziemy chcieli przywrócić poprzednią wersję naszej strony. Tworzenie kopii zapasowych to teraz podstawa działań w internecie.

Backup powienien być wykonywany jak najczęsciej, aby mógł spełnić swoje funkcje. Kopie zapasowe powinno się wykonywać po wprowadzeniu zmian na stronę lub po jej aktualizacji. Czasami może się zdarzyć, że będziemy chcieli wrócić do swojej starszej wersji strony np sprzed miesiąca i właśnie wtedy przyda nam się wybór wśród dostępnych kopii zapasowych.

Z pomocą mogą przyjść liczne wtyczki na WordPress, które posłużą nam jako nasze koło ratunkowe. Jedną z wtyczek z których korzystamy jest Wordfence. Pomaga on działać profilaktycznie oraz ogranicza wpływ wrogich działań na stronie. Jest to także skaner bezpieczeństwa analizujący wszystkie zainstalowane pliki oraz wtyczki. Daje możliwość sprawdzenia danych logowania się na stronie, które potencjalnie mogą być próbą włamania do naszej witryny. Wspiera zabezpieczenia i chroni przed wszelkim spamem, jest także prosty w obsłudze. Polecamy również wtyczki: BackWPup oraz BackupBuddy.

Oto kilka naszych rad odnośnie backupów:

1. Róbcie regularnie kopie zapasowe wszystkich plików oraz danych – nawet kilka dziennie

2. Aktualizujcie swojego WordPressa, motywy oraz wszystkie wtyczki

3. Zmieniajcie co jakiś czas swoje hasło stosując długi ciąg liter, liczby oraz znaki specjalne

4. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest sprawdzanie co jakiś czas czy nasza wtyczka na pewno zapisuje nasze kopie oraz czy miejsce zapisu nie jest np przepełnione

Tworzenie kopii bezpieczeństwa to konieczność i należy robić wszystko by jednak z tego nie korzystać. I także i w tym przypadku sprawdzi się żelazna zasada – im mniej wtyczek tym lepiej. Dlatego wybierając wybierzmy tą jedną, która będzie spełniać nasze oczekiwania.

 

Share This